Lokace

Jeseníky jsou horským rájem s nespočtem přírodních, historických i technických unikátů. Kombinací malebné a drsné krajiny jsou jedinečné ve střední Evropě.

 

 

                    

Zámek Velké Losiny - renesanční klenot


Vzácně zachované interiéry zámku pamatují inkviziční procesy s údajnými čarodějnicemi v 17. století. Zámek postavil v poslední čtvrtině 16. století Jan mladší ze Žerotína. Z doby Jana mladšího se na zámku dochovala především podstatná část interiéru velké jídelny, kde stojí nejstarší kachlová kamna na Moravě (1585), která Jan postavil pro svou manželku Andělínu Ryšánku z Modřic. V místnosti jsou rovněž původní parkety a malovaný strop vytvářející iluzi hvězdného nebe. Celek doplňují vyřezávané postříbřené lustry ze severní Itálie. Bez zajímavosti není ani stupňový příborník, ojedinělý nábytkový kousek, určený k prezentaci zlatého a stříbrného nádobí. Mezi nejstarší část mobiliáře patří též knihovní skříně a vlastní knihovna, založená Janovým bratrem Bernardem na sklonku 16. století.

                 
               

Karlova Studánka - lázeňská obec


Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu (800 m n. m.). Je vstupní branou na druhý nejvyšší vrchol České republiky – Praděd. Atmosféra minulého století, unikátní architektura, čistý horský vzduch.
Prioritou Karlovy Studánky je lázeňství, které stálo u zrodu obce, bezmála 200 let staré. Díky své ideální geografické poloze uprostřed jesenických hor jsou tyto lázně známé svým jedinečných horským klimatem a výbornou minerální vodou, jejíž léčivé účinky jsou opředeny mnohými legendami.

                 
               

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně - unikátní technické dílo


Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek. Tento technický unikát je přístupný i zájemcům z řad veřejnosti.

                 
               

Šumperk - brána Jeseníků


Šumperk je označován za bránu Jeseníků – dostanete se odtud k nejvýznamnějším horským výchozím základnám, Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Králického Sněžníku.

V minulých letech byl Šumperk díky řadě výstavných budov často nazýván malou Vídní. Radniční věž nabízí pohled na starobylé měšťanské domy, bývalý dominikánský klášter, starý zámek i úchvatné panoráma Jeseníků. Po stopách čarodějnických procesů provede expozice v Geschaderově domě. Za zmínku stojí i Vlastivědné muzeum

 
 Střední Morava je regionem s bohatou historií a množstvím významných architektonických památek vhodných pro natáčení. Filmařům nabízí kvalitní zázemí ve spolupráci s Univerzitou Palackého a také nepřeberné množství zajímavých lokací.   

 

          

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy


Hrad je plně zařízen a vybaven. Mobiliář pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena Habsburského, částečně ze sbírek Německého řádu. Novodobé zařízení pak bylo vyrobeno speciálně pro objekt. Nejcennější částí hradu je novogotická kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů z let 1395-1515. Hradní zbrojnice, původní gotický sál starého hradu, je vybavena ukázkami zbraní.

 

 

 

 

Jezuitský konvikt v Olomouci - sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého


Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.

Turisté zde navštěvují filmová a divadelní představení, koncerty i výstavy instalované v rozlehlých chodbách. Umělecké centrum je otevřeno i o prázdninách pro konání letních škol, divadelních přehlídek a výtvarných plenérů.

     
 

Zámek Plumlov


Plumlovský zámek byl postaven v letech 1680 - 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna v pořadí třetím majitelem plumlovského panství. Důvodem této stavby byla absence rezidence, odpovídající jejich bohatství a společenskému postavení. Zámek je dominantou obce i širokého okolí a byla postaven v manýristickém stylu.

     
   

Fort XVII. v Křelově


Fort Křelov XVII. je permanentní fort vybudovaný v letech 1851 až 1854. Patří do první čtveřice pevnůstek (spolu s forty XI., XIII., XV.), které od roku 1850 postupně vznikaly západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc.

V současné době je Fort XVII využíván jako muzeum se stálou expozicí o historii fortové pevnosti a sbírkou militárií.

     
 

Olomoucká radnice


Radnice je dominantou Horního náměstí. Z jižní fasády vystupuje arkýř kaple sv. Jeronýma, na východní straně lodžie. Zajímavostí je olomoucký orloj, jehož současná podoba je poplatná socialistickému realismu a byla vytvořena podle návrhů K. Svolinského.